Aby pies mógł uczestniczyć w wystawie, musi spełniać szereg konkretnych warunków. Konieczne jest przede wszystkim: ukończenie 6 miesiąca życia, posiadanie rodowodu i zarejestrowanie w Związku Kynologicznym. Ponadto właściciel psa musi być członkiem ZKwP i mieć opłacone składki w swoim oddziale. Jeżeli kryteria te są spełnione, można rozpocząć przygotowania do wystawy.
Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się na nią. Należy to zrobić w terminie od czterech tygodni do nawet dwóch miesięcy. Dłuższy okres dotyczy wystaw międzynarodowych. Formularze dostępne są na stronach poszczególnych organizatorów i w oddziałach ZKwP. Wraz z nimi najczęściej trzeba wysłać dowód opłaty za wzięcie udziału w wystawie. Potem już pozostaje oczekiwanie na potwierdzenie zgłoszenia i sprawdzenie, czy pies posiada aktualne szczepienia. Na wystawę wpuszczane są psy z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz świadectwem zdrowia wystawionym przez powiatowego lekarza weterynarii. Wymaganym dokumentem jest także oryginał rodowodu psa. Warto pamiętać, że za granicą trzeba posiadać również paszport zwierzęcia domowego.

Spełnienie wymagań formalnych to dopiero wstęp do właściwych przygotowań psa do wystawy. Choć oczywiście jest on niezwykle ważny, to nie kończy całej sprawy. Istotny aspekt to wygląd psa. Nie chodzi tu tylko o jego zgodność z wzorcem rasy, ale także o czystość i odpowiednie przygotowanie sierści. Pozwoli to na uwypuklenie zalet i ukrycie wad. Kolejną sprawą jest dobra kondycja psychiczna psa. Wpływ na nią może mieć wystawca, którego nerwy i trema udzielą się zwierzęciu. Jeżeli pies okaże się agresywny, może zostać zdyskwalifikowany. Ponadto każdy pies musi zwyczajnie chcieć się pokazać. W tym celu trzeba wcześniej długo ćwiczyć jego pozycję wystawową i bieganie w odpowiednim tempie. Niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia. Jego kluczowy element to ringówka – smycz dobrana kolorem do maści psa. Dodatkowo trzeba mieć mały grzebień lub szczotkę. Dobre przygotowanie psa do wystawy nie zagwarantuje mu wygranej, ale znacznie zwiększy szansę na zwycięstwo. Niektórzy sędziowie szczególny nacisk kładą na odpowiednią prezentację psa. Sprawia to, że nawet najpiękniejszy, ale nieprzygotowany może nie otrzymać pozytywnej oceny lub prestiżowego certyfikatu.

Wiele osób posiadających psa rasowego decyduje się na jego udział w wystawie. Przyznane na niej oceny decydują o tym, czy pies lub suka będą mogły być wykorzystywane do reprodukcji. Wystawy psów to także okazja do wymiany doświadczeń między hodowcami i spotkań osób o podobnych zainteresowaniach.
Oceniający psy sędziowie biorą pod uwagę ich wygląd zewnętrzny – eksterier, cechy psychiczne, a także ułożenie i posłuszeństwo wobec właściciela. Efektem oceny jest przyznanie noty i jednego z tytułów. Psy mogą zwyciężyć w swojej grupie i rasie. W Polsce dużą ilość wystaw organizuje Związek Kynologiczny. Imprezy tego typu organizowane są nie tylko dla osób wystawiających psy i hodowców, ale także dla publiczności. Celem wystaw jest ocena psów i popularyzacja idei psów rasowych. Można tu przyjrzeć się przedstawicielom konkretnej rasy, porozmawiać z hodowcami i wystawcami oraz znaleźć interesującego psa rasowego. Wystawy psów dzielą się na międzynarodowe, krajowe, klubowe i championów. Czym większy jest ich zasięg, tym bardziej znaczące i prestiżowe certyfikaty może otrzymać wystawiany pies.